Съдържание
През късната зима и началото на пролетта „спящите“ дървета се връщат към живота и започват да разпространяват полени във въздуха. Най-големите „виновници“ за пролетните алергии са брезата, кедърът, орехът, върбата, тополата и маслиновите дръвчета.
Пролетните алергии се дължат най-често на полените и плесените. Пращецът от растенията е алерген за хората с алергия, в резултат на което имунната система реагира прекомерно. Организмът произвежда антитела, които се свързват с клетките, отделящи хистамин и други химикали. Хистаминът от своя страна причинява подуване на носа и очите в опит да спре навлизането на алергените в тялото, както и кихане, за да ги премахне.
Въпреки че пролетната алергия не може да бъде избегната изцяло, някои грешки могат да влошат симптомите й. Ето защо е важно да обърнем внимание на навиците и начина си на живот, когато пролетният сезон настъпи.
9 често срещани грешки, които влошават симптомите на пролетната алергия:
1. Не ограничавате контакта си с причинителите на алергия
В пиковите периоди за полените е добре да избягвате разходките сред природата. Не е особено приятно да се лишавате от тях в хубавото пролетно време, но това е начинът да намалите риска.
2. Проветрявате с широко отворени прозорци
В пиковия сезон на пролетните алергии е добре да проветрявате внимателно, ако сте в близост до растителност и има вятър. Климатиците с алергенни филтри се справят добре с полените и другите алергени, носещи се във въздуха.
3. Косите трева при алергия към тревен прашец
Не е препоръчително да се грижите сами за моравата си в пиковия период на алергиите. А ако някой друг го прави, изчакайте преди да излезете навън.
4. Разтривате очите си, след като сте били навън
Не е препоръчително и да го правите, когато сте навън, защото по ръцете ви може да има полени. Носете големи слънчеви очила, които до известна степен ще предпазят очите ви. Когато се приберете, измийте добре ръцете си, преди да посегнете към очите.
5. Шофирате със свалени прозорци
Това също може да влоши симптомите на пролетната алергия, защото полените са навсякъде навън. Използвайте климатик, така ще се предпазите донякъде и от изгорелите газове.
6. Злоупотребявате с назалните спрейове
Спреят за назален деконгестант трябва да се употребява максимум пет поредни дни. В противен случай този препарат може да раздразни лигавицата на носа и синусите. При злоупотреба с него носът буквално се задръства и се принуждавате да пръскате все повече.
7. Консумирате храни, които влошават алергията
Някои пресни плодове и зеленчуци могат да причинят сърбеж в устата или гърлото. Това се случва, защото имунната система намира прилика между протеините в някои полени и тези в пресните плодове, зеленчуци, ядки и подправки.
8. Отлагате приема на лекарства за алергията ви
За да имат ефект, препаратите за алергия се приемат, преди да е започнал поленовия сезон. Обикновено това се случва една или две седмици по-рано. Това може значително да намали тежестта на симптомите на пролетните алергии.
9. Консумирате големи количества червено вино
В червеното вино има сулфити, които могат да причинят назални симптоми.
Няколко прости корекции могат да направят пролетта ви по-приятна и да намалят тежестта на симптомите на пролетната алергия.
Може да ви хареса още: 20 съвета за здравето, които всяка жена трябва да знае